Epoksi zemin nedir

Epoksi Zemin Nedir?

Epoksi zemin kaplama Sıvı halde çift karışımlı olarak üretilen, uygulandıktan sonra mükemmel sertliğe ulaşan, termoset grubunda yer alan son kaplama malzemesidir.

Termoset plastik nedir?

Termoset plastik Dr. Leo Hendrik Baekeland tarafında 1909 yılında geliştirilmiştir. Dr. Leo Hendrik Baekeland Belçika asıllı Amerikalı kimyacıdır.

Bakalit adı verilen fenolik bir ticaret malzemesidir. Şeklini ısı ve basınçta bile değiştirmeyen bu termoset malzeme bir çok alanda kullanılmaya başlamıştır.

Fenol (C6H5OH) ve formaldehitin (CH2O) birleşmesiyle elde edilen bakalit, ısı etkisiyle kimyasal maddelere ve mekanik etkenlere çok dayanıklı, sert, çözünmez bir madde halini alır.

300oC kadar dayanıklı bir maddedir. Bakalit maddesi silah sanayinde, elektrikli malzemelerde , süs eşyalarında vb. gibi alanlarda kullanılır. Yalıtım, kaplama, laminasyon,denizcilik tekne, uzay, havacılık ve inşaat sektöründe kullanılmaktadır.

Herkesin rahatlıkla anlayabileceği örnekler verirsek elektrik prizleri ve anahtarları, bilardo topları, şemsiye sapları, takma dişler, kemer tokaları vb gibi bir çok alanda kullanılmaya başlanmıştır.

Epoksi Zemin Kaplama Özellikleri

Epoksi zemin kaplama ülkemizde bir çok zeminlerde kullanılır. Epoksi zemin kaplamanın seçilmesinin bir çok özellikleri vardır.
Ağır yüklere dayanımı mükemmeldir.
Asit ve kimyasallara oldukça dirençlidir.
Aşınmaya ve sürtünmeye dayanıklıdır.
Kir leke tutmaz hijyeniktir.
Parlak yüzeye sahiptir.
İnsan sağlığına zararlı madde içermez.
Renk seçiminde istediğiniz rente üretilebilir.
Toz tutmaz.
Uzun ömürlüdür. Düzgün şartlarda yapılırsa binanın ömrü kadar ömrü vardır.

Epoksi Zemin kaplama Fiyatları

Epoksi zemin kaplama fiyatı alırken dikkat edilmesi gereken bir çok faktör vardır.

  1. faktör kullanılan markanın ne olduğu TSE ce CE belgesi varmıdır. Bu belgelere muhakkak dikkat edilmesi gerekir.
Bu Makleyi Kaçırmayın  PVC Zemin Kaplama Nedir?

2 .faktör epoksi uygulaması yapılırken kullanılan sarfiyat tır. Fiyat alırken sarfiyat değerlerini ve markasını kesinlikle öğrenmelisiniz. Kullanıcıların hiç bir zaman bilemeyeceği yada örenince iş iş den çok geçmiş olmasından dolayı kullanılacak ürünün sarfiyatı çok önemli bunu anlamanızın yolu uygulama esnasında gelen malzemeleri kontrol etmeniz gerekir.

Örgenin epoksi astar kaç kg geldi ve ne kadarı kullanıldı. Uygulama alanının m2 bildikten sonra kullanılan ürünün sarfiyatını rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Size verilen fiyat teklifinde yada yaptığınız sözleşmede sarfiyat değeri belirtilmiş ise rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Günümüzde Maalesef epoksi uygulaması ve bir çok müteahhit işinde en önemli faktör epoksi zemin kaplama fiyatı olduğu için kalite birinci tercih sebebi değildir.

Bu yazımızda epoksi nedir? Epoksi tarihçesi ve Epoksi zemin kaplama fiyatı alırken nelere dikkat edilmesi gerektigi hakkında bilgi verilmiştir.

Bir sonraki yazımızda epoksi çeşitleri ve epoksi uygulaması nasıl yapılır? nelere dikkat edilmesi gerekli diye makalemiz olacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir