Pvc Zemin Kaplama Çeşitleri

Pvc Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir ?

LVT zemin kaplama lüks vinil karo diye adlandırılır. Heterojen pvc zemin kaplama grubundadır.
LVT zemin kaplama ile gerçeğinden ayrıt edilemeyecek kadar iyi görünen ayrıca uzun ömürlü, mukavemetli ve doğal zeminlere göre çok daha ekonomik bir zemin uygulamasıdır.
Beton görünümlü lvt zemin kaplama, ahşap görünümlü lvt zemin kaplama, mermer ve granit görünümlü lvt zemin kaplama modelleri mevcuttur.
Taş ve ahşap kaplama ürünlerine kıyasla üzeri daha yumuşak olduğundan ses emme özelliği daha fazladır.
LVT Zemin kaplamalarında, karo veya plank şeklinde kullanılan ve oldukça esnek bir malzeme olan PVC ; granit, beton, seramik ve parke görünümüne sahip olması sebebiyle birçok tasarımcı ve mimar tarafından tercih edilen dayanıklı bir malzeme olma özelliğine sahiptir. Kullanım alanları ofis,okul,mağaza,dinlenme alanları, showroom vb trafik yoğunluklu alanlarda kullanılmaktadır. Kullanım alanı itibari ile herhangi bir sınırlama yapmak doğru olmaz.
Dayanıklılık ve kullanım süresi bakımından oldukça dirençlidir. Temizliğinin yapılması rahat ve kolaydır. Doğallık,derinlik, rahat temizlenebilirlik ve pratik uygulama gibi özelliklere sahip ürün, terminaller havaalanlarına, ofislerden evlere rahatlıkla her alanda kullanılan ve en çok tercih edilen zemin kaplama ürünüdür.
LVT, “click” ve “yapıştırma” teknikleri ile zemine uygulanır.Bütün saydığımız bu özelliklerden başka çok önemli bir diğer özelliği de; geri dönüşüm yapılabilmesi sayesinde doğa ile dosttur. Kesinlikle atık halinde doğaya zarar vermez.Su ve nem konusunda oldukça dirençlidir. Içerisinde bulunan katmanlar sebebi ile ıslak kuru bütün zeminlerde en üst seviyede performans sergiler.
LVT’ nin içerisinde bileşen olan çok sayıda maddenin birbirinden farklı özelliğe sahip olması her türlü yanıcı maddeye karşı dayanıklılık göstermesine sebep olmaktadır. Ateşle temas olması halinde yüzeyde herhangi bir bozulma gerçekleşmez.
Özellikle insan yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda, yürüme alanlarında ortaya çıkabilecek aşınmalara karşı da dirençlidir. Bu sebeple uzun ömürlü kullanım özelliği en çok tercih edilen zemin kaplama malzemesi olmasına sebep olmaktadır.
Ses yalıtımı özelliği sebebi ile kurumsal firmalarda ya da kamu kurumlarında kesinlikle özenle kullanılan bir üründür. Ayakkabı seslerinin havada uçuştuğu bir ortamdan kurtulmanın en kestirme yol olduğunu bütün mimarlar gayet iyi bilmektedir ve oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Bu Makleyi Kaçırmayın  PVC Zemin kaplama uygulaması

LVT Çeşitleri Nelerdir?Tamamen yapıştırılabilen model (dry back)
Sökülüp takılabilir model (loose lay)
Kilitli model (clik)
LVT Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
LVT zemin kaplama ürünleri yapıştırma tekniği ile yüzeye serilir. Bu özellik, uygulama ve kullanım itibari ile çok büyük avantaj sağlamaktadır. Bunun en önemli sebebi ise, yapışma özelliği sonucunda kaplama malzemesi yüzeydeki formunu sabit şekilde korur ve olası bir aksilik karşısında yüzeyin sabit kalarak deforme olmasını engeller. Bu da uzun süre doğal ve pürüzsüz görüntüsünü korumasını sağlar.

Yapıştırma yapılacak alan yüzeyinde de kesinlikle herhangi bir prüz olmamalıdır. Yapıştırdıktan sonra ürün altında kalan boşluklar ya da beton yüzeyinde bulunan fazla pürüz kaplama yüzeyinde çirkin bir görüntüye sebep olur ve dahası ömrünü oldukça kısaltır.

Eğer uygulama yapılacak alan yükseltilmiş döşeme ise, yine alan düz ve prüzsüz olmak zprundadır. Bununla beraber yükseltme ayarı iyi yapılmış olmalıdır.

Bu alanlarda kesinlikle ve kesinlikle sökülüp takılabilen model kullanılmalıdır. Sökülüp takılabilen modeller, uygulama esnasında ve sonrasında ortaya çıkabilecek sorunlar karşısında sorun olan yerin kaldırılıp, düzeltme işlemi yapıldıktan sonra tekrar yerine konulabilmesine imkan vermektedir. Kesinlikle kullanım kolaylığı sağlayacaktır.

Tabi yükseltilmiş döşemelerde bir diğer önemli husus, yüzey kalınlığıdır. LVT kalınlığı en az 5 mm ya da daha üst bir kalınlıkta olabilir. Eğer bu ölçüler altında bir yüzey döşemesi yapılırsa, yeni konulan yüzeyde çizgiler meydana gelme ihtimali oldukça yüksektir. Bu da estetik görüntüyü ortadan kaldıracaktır. Kullanılması gereken LVT türü ise, ticari tip ya da yoğun trafik alanlarında kullanılan LVT olmalıdır.

Lüks Vinil Karo

(LVT) nedir?

LVT veya Lüks Vinil Karo,

Vinil döşeme yenilikçi bir tasarımdır. Ahşap veya taşa giderek daha popüler ve uygun fiyatlı bir alternatif bir zemin kaplaması haline geliyor. Ahşap, taş veya seramik karonun gerçekçi görünümü son derece zor aşınır ve günlük aşınma ve yıpranmaya karşı dayanıklıdır. Çizilmeye karşı dayanıklı bir yüzeye ve su geçirmezliğe sahiptir ve evinizdeki herhangi bir oda için idealdir. LVT, birden fazla ince tabakadan oluşur, böylece döşeme hala esnek ancak çok dayanıklı ve bakımı kolaydır.
Lüks Vinil Karo hakkında harika bir şey, çeşitli farklı efektlerde mevcut olmasıdır. Örneğin, ahşap plakalar hatta seramik fayans ve taş . Ahşap tahta efekti LVT, ahşap bir tahta şeklindedir. Hepsi çok gerçekçi ve otantik görünen farklı ahşap, renk ve tahıl desenleriyle bulunabilir. Ayrıca odanızın gereksinimlerine ve dekoruna uygun farklı tahta genişlikleri ve uzunlukları da bulabilirsiniz. Taş ve fayans efekti LVT, tek tip boyutlu fayanslar ve krem ​​ve bej seramik efekt fayanslara kadar koyu gri kayrak fayansları da dahil olmak üzere renk ve stil seçenekleri ile gerçekçi.

Bu Makleyi Kaçırmayın  Antistatik zemin kaplama ürünler

LVT, bazen doğal bir ürünle birlikte gelen dezavantajlar ve dezavantajlar olmadan evinizi otantik ve dayanıklı bir zemine dönüştürebildiği için ev sahipleri arasında son derece popüler hale geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir